faq

Jak długo pali się świeca sojowa?

Długość palenia świecy zależy od pojemności, rodzaju knota, a także sposobu jej palenia. Żeby świeca starczyła nam na dłużej oraz co najważniejsze wypaliła się do końca bardzo ważne jest przestrzeganie kilku zasad. Kluczowe dla jakości wypalania świecy jest pierwsze palenie. Trzeba poczekać aż świeca wypali się na całej szerokości naczynia (pełna tafla wosku ulega roztopieniu). Czasami potrwa to 2, a czasem nawet 4h. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ wosk „pamięta” i jeżeli wygasimy świecę wcześniej przy następnym zapaleniu świeca będzie wypalał się tylko na tej pierwszej powierzchni, którą uzyskaliśmy. Stąd bierze się efekt „tunelowania” świecy. Kolejną ważną zasadą jest skracanie knota przed następnym odpaleniem . Dzięki temu uzyskamy odpowiednią jakość płomienia, a poza tym górna tafla nie będzie brudzić się sadzą, którą pokryta jest końcówka knota drewnianego po paleniu. Zabieg ten należy przeprowadzać po zastygnięciu wosku. Na jakość palenia ma również wpływ to jak długo palimy świecę za jednym razem. Nie należy doprowadzać do palenia świecy dłużej niż 4-6h. Wpływa to zarówno na jej szybsze zużycie jak i kondycję wosku i zapachu. Każdy producent podaje nieco inne czasy palenia świec. Nie jest to w naszym przekonaniu miarodajne, bo każda świeca będzie miała inny czas palenia w zależności od jej użytkowania.

Zdecydowanie można spodziewać się o ponad 50% dłuższego palenia świecy sojowej niż tej wykonanej z parafiny.

Czy świece sojowe "kopcą"?

Świece sojowe kopcą tylko jeżeli knot jest źle dopasowany do naczynia oraz jeżeli knot nie jest odpowiednio przycinany/obkruszany przed każdorazowym paleniem. W fimie Melanto dbamy o to, aby początkowy warunek zawsze był spełniony. Później już od użytkownika zależy to jak świeca będzie zachowywała się dalej.

Czy świece sojowe są zdrowsze od tradycyjnych?

Zdecydowanie tak. Świece sojowe nie posiadają substancji ropopochodnych oraz są produkowane z wosku sojowego wolnego od GMO. Do ich produkcji używamy olejków zapachowych dedykowanych świecom. Do naszej sprzedaży trafiają zapachy przebadane, a dodatkowo testowane przez Nas dlatego możemy mieć pewność, że przy ich odpowiednim użytkowaniu nie powinny pojawić się ani duszności, ani bóle głowy. Oczywiście zawsze zalecamy odpowiednie dobranie świecy do powierzchni pomieszczenia, w którym będziemy ją palić oraz wietrzenie pomieszczeń, które powinno się przeprowadzać niezależnie od korzystania ze świec.

Czy świece Melanto można regenerować / uzupełniać?

Firma Melanto kładzie duży nacisk na świadome i ekologiczne prowadzenie biznesu. Dlatego każdy klient ma możliwość oddania naczynia do ponownego uzupełnienia. Warunkiem jest jego odpowiednie utrzymanie i dostarczenie do firmy osobiście lub poprzez wysyłkę. Istnieje  też możliwość oddania naczynia, a zakupu innego produktu z rabatem.

Jakiego rodzaju aromaty/olejki zostały użyte w świecach?

Wszystkie olejki używane przez Nas posiadają odpowiednie certyfikaty oraz są przystosowane do użytku w świecach. Dzięki temu mamy pewność, że nie mają negatywnego wpływu na zdrowie klientów.

Czy świece są wegańskie?

Tak, świece są przyjazne weganom.

Jak palić świece sojowe dla najlepszego efektu? (jak wypalić cały wosk)

Żeby świeca wypalała się odpowiednio trzeba pamiętać o zasadach wymienionych w punkcie pierwszym. Należy pamiętać także, aby nie stawiać świecy w przeciągu, nie przenosić jej w czasie palenia oraz regularnie przed każdym paleniem sprawdzić długość knota. Właściwie knot powinien wystawać kilka mm nad powierzchnię tafli. W dziale Instrukcja użytkowania świecy można znaleźć odpowiedzi na większość pytań z tego zakresu.

Czy świece sojowe są bezpieczne dla dzieci/alergików i kobiet w ciąży?

Co do zasady nie ma przeciwwskazań do palenia świec przy powyższych osobach. W wypadku alergii doradzałabym poinformowanie firmy o alergenach, a najbezpieczniej jest się zdecydować na świece bezzapachowe, które również znajdują się w naszej ofercie. Świece nigdy nie powinny znajdować się w bezpośrednim zasięgu małych dzieci, ponieważ są źródłem ognia.

Czy świece sojowe mogą się "zepsuć"? (czas przydatności do użycia, czy wietrzeją z czasem i palą się gorzej)

Świece sojowe, które są w naszej ofercie z reguły posiadają pokrywkę, której użytkowanie minimalizuje możliwość wietrzenia zapachu oraz jest zabezpieczeniem przed kurzem. Zapach wraz z czasem potrafi zyskiwać na intensywności stąd świeżo wyprodukowanej świecy nie należy w ogóle odpalać przed upływem 14 dniowego okresu leżakowania, który spędzają u Nas bądź w razie zamówienia wysyłanego wcześniej informujemy o tym fakcie. Odpalenie świecy przed końcem tego okresu może spowodować mniejszą ekspozycję zapachu. Ponieważ jednak olejki są substancjami lotnymi sugerujemy, aby nie przechowywać świec dłużej niż rok po odpaleniu. Ich jakość może być mniej zadowalająca po takim czasie choć są klienci, którzy twierdzą, że świeca nie zmienia właściwości.  Z pewnością nie będzie ona szkodliwa.

Dlaczego wosk po pierwszym paleniu zmienił barwę?

Wosk sojowy jest produktem naturalnym, a dodatek olejków i drewnianego knota może spowodować jego zabarwienie. Nie wpływa to na jakość świecy i jest całkowicie normalne.

Czym różni się knot bawełniany od drewnianego?

Co do zasady ich funkcja jest taka sama. Różnica przy knotach drewnianych polega na dodatkowych walorach estetycznych oraz dźwiękowych. Przy paleniu świecy z drewnianym knotem możemy usłyszeć iskrzenie jak przy rozpalonym kominku. Jest to bardzo subtelne i przyjemne uzupełnienie rytuału palenia świecy. Są to za to knoty, które cechują się  większą wrażliwością i gorzej znoszą przenoszenie i przeciągi w czasie palenia. Stąd przy świecach narażonych na takie warunki polecamy knoty bawełniane lub pilśniowe w przypadku świec tarasowych (można je nabyć w sezonie letnim w naszym sklepie).

Dlaczego powierzchnia świecy nie jest gładka?

Świece sojowe co do zasady będą różniły się między sobą taflą. Zależy to od rodzaju użytego wosku, knota, zapachu oraz temperatury zalewania produktu. Co do zasady świece dostępne w naszej ofercie są w większości gładkie, ale ponieważ jest to produkt rękodzielniczy mogą pojawić się małe nierówności na wosku. Nie wpływa to jednak na jakość produktu. Każda świeca wykonywana ręcznie ma prawo się trochę różnić.